Przejdź do treści

Pilot Apacza czyta dwie książki na raz

Pilot Apacza czyta dwie książki na raz? Nie jest to jego zasadnicza rola i nawet nie jest szkolony w tym celu, ale okazuje się, że jest to możliwe.

Pixabay

Tekst ten nie jest o zaletach śmigłowca bojowego czy też nie zamierzamy wychwalać misji bojowych a jedynie przedstawić to, do jakich możliwości jest w stanie dojść człowiek dzięki intensywnemu treningowi.

By zostać pilotem Apacza należy wykazywać się unikalnymi umiejętnościami wykonywania wielu czynności równolegle. Ed Macy opisuje to w sposób następujący „Bojowy lot Apaczem to jak granie na xboksie, konsoli PlayStation i w szachy równocześnie, w trakcie jazdy na największym rollercoasterze w Disneylandzie”.

Pilot ma za zadanie co kilka sekund rejestrować i przetwarzać co najmniej dziesięć nowych komunikatów oraz odpowiednio na nie zareagować. Podczas lotu odbiera informacje z:

 1. instrumentów pokładowych,
 2. czterech różnych radiostacji pracujących w tym samym czasie,
 3. pokładowego interkomu,
 4. komputera pokładowego,
 5. czujników systemu samoobrony
 6. radaru Longbow, oraz
 7. pilot musi wiedzieć gdzie dokładnie jest jego skrzydłowy,
 8. znać współrzędne innych śmigłowców i samolotów,
 9. wypatrywać potencjalnych zagrożeń na ziemi
 10. znać pozycje sił lądowych
 11. znać lokalizację celu.

Całość trwa trzy godziny bez przerwy. Błąd w jednym punkcie może dosłownie kosztować życie.

Pilotowanie Apacza to wykonywanie każdą kończyną różnych czynności równocześnie. Nawet oczy pracują niezależnie od siebie: nad prawą źrenicą wyświetlane są wskazania różnych instrumentów pokładowych z kolei lewe oko prowadzi obserwację najbliższego otoczenia śmigłowca.

Macy deklaruje, iż „opanowanie poprawnej sztuki patrzenia na świat oczami Apacza” zajęło mu dwa lata. Jego oczy potrafią pracować niezależnie. Dzieląc się tą informacją usłyszał pytanie: „czy to oznacza, że możesz czytać dwie książki równocześnie?” Odpowiedział: „Spróbowałem. Okazało się, że mogłem”.

Wracając do naszego początkowego akapitu: nie musisz być jak pilot Apacza by po dwóch latach intensywnych treningów móc czytać dwie książki na raz! Wystarczy, że dzięki udziale w kursie szybkiego czytania zwiększysz swoje tempo do 1500 – 2000 słów na minutę co pozwoli ci na przeczytanie 200 stronicowej książki w 30 minut!!!


Cytaty pochodzą z książki Eda Macy „Pilot Apacza”, Wydawnictwa Literackie, Kraków 2013.