Przejdź do treści

Szybkie czytanie bez tajemnic

Szybkie czytanie to nic więcej jak wykorzystanie posiadanego potencjału swojego mózgu.

Nie ma tu żadnej magii czy sztuczek a jedynie wykorzystanie właściwości, które posiada każdy człowiek.

Oczywiście nie każdy osiąga tempo czytania pozwalające na rywalizowanie o rekord Guinessa, ale uzyskanie wyniku tempa czytania między 1200 a 2000 słów na minutę nie jest żadnym wyczynem. To kwestia jedynie systematycznej pracy i odpowiedniego wytrenowania. Jak w sporcie. Mięśnie nie ćwiczone nie rozwijają się. Tak samo tutaj: odpowiednie ćwiczenia zapewniają co najmniej 3 krotny wzrost tempa czytania od stanu wyjściowego. Jedyne co trzeba zrobić, to nabyć odpowiednie nawyki oraz aktywnie ćwiczyć korzystanie ze swojego mózgu.

Szybkie czytanie to nie czytanie oczami ale czytanie mózgiem!!!

Aby szybkie czytanie stało się nawykiem wystarczy jak zastosujemy się do odpowiednich wytycznych.

Szybkie czytanie – eliminacja błędów

  • Pole widzenia to liczba znaków, które widzimy podczas pojedynczego spojrzenia na tekst. Zasadniczo większość osób czyta po jednym słowie. Wynika to tylko i wyłącznie z nawyku. Nie ma żadnych przeszkód by czytać po 2, 3 czy 4 słowa na raz. Tak naprawdę można czytać całymi linijkami, akapitami, czy nawet stronami. Zasada polega na tym, iż większość osób skupia się na tzw. widzeniu centralnym, które obejmuje około 20% pola widzenia. Pozostałe to niezagospodarowane 80% widzenia peryferyjnego. Samo wykorzystanie szerokości widzenia pozawala na kilkukrotne przyśpieszenie tempa. Przy założeniu, szybkie czytanieże ktoś czyta z tempem 200 słów na minutę (snm) po trzykrotnym przyśpieszaniu będzie czytał już 600 snm. A to jest praca tylko nad jednym parametrem!
  • Czas fiksacji wzrokowej to czas zatrzymania się wzroku na danym obszarze tekstu. Wbrew intuicji oko spogląda na tekst w sposób liniowy ale skokowy. Podczas danego zatrzymania świadomie rozumiemy tekst. Czas fiksacji wacha się w przedziale od 0,25 do 1,5 sekundy. Skracając czas z 1,5 do 0,5 przyśpieszamy tempo 3 krotnie.

Poszerzając pole widzenia trzykrotnie oraz skracając czas fiksacji trzykrotnie to równocześnie 9-krotnie przyśpieszamy tempo czytania.

Dla stanu wyjściowego 200 snm daje to na koniec kursu 1800 snm jedynie przy dwóch parametrach!!!

  • Regresja podczas czytania to spontaniczne lub intencjonalne cofanie wzroku na uprzednio przeczytany tekst. Szacunkowo (u osób czytających wolno) na około 100 słów występuje 10-15 powrotów. Zaburza to tempo czytania, rozprasza wzrok a tym samym spowalnia jego tempo. Szybkie czytania zakłada brak regresji a tym samym brak ponownego wracania do już przeczytanego tekstu.

Kurs szybkiego czytania i szybkie czytanie to zarówno eliminacja ww. błędów jak również nabycie odpowiednich nawyków.